شروع به کار چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی
شروع به کار چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی
۱۳۹۵-۱۱-۲۵
تلویزیون های تعاملی و اینترنتی
فراهم شدن بسته های لازم برای استفاده مردم از تلویزیون های تعاملی و اینترنتی
۱۳۹۶-۰۱-۲۹
وی او دی VOD آی پی تی وی IPTV
شرق نوشت: تهیه‌کنندگان و کارگردانان سینمای ایران از جمله کسانی هستند که در چند سال گذشته، بیشترین ضررهای حاصل از قاچاق کالا را متحمل شده‌اند؛ از قاچاق فیلم‌هایی که در سینماها در حال اکران بودند و دست‌به‌دست چرخید و فیلم حتی نتوانست هزینه‌های ساختش را جبران کند، گرفته تا سریال‌هایی که در شبکه‌ی نمایش خانگی با هزینه‌های بالا ساخته و با حجم انبوهی از دانلودهای غیرقانونی و قاچاق مواجه شد. کمال تبریزی، کارگردان صاحب‌نام سینمای ایران، از جمله کارگردان‌هایی است که ضررهایی از جانب قاچاق فیلمش مارمولک متوجه شد.
کمال تبریزی نظر خود درباره‌ی سامانه‌ی وی‌او‌دی و تاثیرگذاری آن بر مبارزه با قاچاق کالاهای فرهنگی در کشور را اینطور بیان کرد: «قطعا اگر تهیه‌کننده یا صاحب مادی فیلم بتواند محصولش را از گزند کپی‌برداری و توزیع قاچاق حفظ کند، خواهد توانست بعد از نمایش عمومی با قرار دادن اختصاصی فیلم در شبکه‌ی vod از پخش غیرقانونی آن در حوزه‌های دیگر جلوگیری کند؛ البته باید امیدوار بود vod در ایران از نوع واقعی و غیرقابل کپی و تکثیر باشد که در غیراین‌صورت آفتابه خرج لحیم خواهد شد!»

تبریزی در ادامه مزیت‌های سامانه‌ی وی.او.دی را اینطور توضیح داد: «وی.او.دی قابلیت بسیار خوبی است و از مهم‌ترین مزیت‌های آن عدم امکان تکثیر و دانلود است ضمن اینکه بیننده قادر خواهد بود از میان برنامه‌های شبکه انتخاب کند و این مهم‌ترین و عادلانه‌ترین رفتار با مخاطب است و برخلاف تلویزیون نخواهد توانست او را وادار به دیدن برنامه‌هایی که دوست‌شان ندارد، کند؛ مزیت مهمی که احترام به نظر و عقیده‌ی دیگران را ترویج خواهد کرد! چیزی که این‌روزها جامعه به‌شدت نیازمند آن است!»

این کارگردان به اقدامات صورت‌گرفته برای پیش‌گیری از قاچاق کالاهای فرهنگی اشاره کرد و گفت: «به‌هرحال تا حدودی برای مبارزه با قاچاق فیلم روش‌های نسبتا مؤثر به کار گرفته شده اما واقعیت این است که جلوگیری از قاچاق هرچیزی نیازمند عوامل مختلف است که مهم‌ترین آن ایجاد رفاه نسبی و برخورداری اقشار اجتماعی از یک حداقل برخورداری مالی قابل قبول است. مادامی که فقر گریبان جامعه را گرفته باشد و ثروت نامشروع در اختیار افراد معدود تجمیع شود، در بر همین پاشنه خواهد چرخید و مبارزه با قاچاق شکل صوری و ظاهری و مسکن‌وار به خود خواهد گرفت. فقر و نیازمندی و پیرو آن ضعف فرهنگی از دری وارد می‌شود که نیکی و اخلاق و دین از همان در خارج خواهد شد!»

کارگردان فیلم مارمولک در پایان تاکید کرد: «به نظر من، هیچ راهی بهتر از آگاهی و فرهنگ‌سازی نیست! اگر شعور و وجدان جمعی به چیزی ایمان پیدا کند هرگز آن را زیر پا نخواهد گذاشت بنابراین شاید به‌جرئت بتوان گفت راه اصلی مبارزه با معضلات این‌چنینی ایجاد رفاه نسبی اجتماعی و مبارزه با فساد و اختلاسی است که کمر جامعه را شکسته است!»

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *